2 0 0 9

Leden
• UCHÁZÍM na antifa narozkové akci jihočeského punkera Fikiho, v klubu Mr. Brown v Českých Budějovicích. Akce je to parádní se spoustou lidí, ale náš výkon ačkoli k tomu není důvod, není moc dobrý a postrádá energii. Willie jest nasrán svévolně se pohybující bicí soupravou. Přesto sklízíme slušný ohlas. Po odehrání usilovně dumáme - čím to? Dále hráli UNITED REBELS, RV-4, FLAŠKA VYSOČINI, TSICHRANA, S.A.S., SOUKROMEY POZEMEK.
• Téměř dodělán nový song s pracovním názvem Jak řvou ovce.


Únor
• UCHÁZÍM uzavírají (po komplikované cestě a příjezdu se zpožděním více než hodinu) akci v Kralupech nad vltavou v klubu Kréta, kde křtí svůj nový počin kapela URIN (křest v podání studia Hell je opravdu hell - věšení na háky propichování atd. jest jeho nedílnou součástí). Koncert samotný se pyšní návštěvou snad 150 lidí a dobrým zvukem. Až do našeho vystoupení vydrží pravda asi jen třetina posluchačstva, ale přesto je ohlas dobrý, pochvalná slova od zvukaře nevyjímaje. Dále hráli TERROR INCOGNITA, CHLEJF, DIPHTERIA. Zasněžená cesta domů je velmi, velmi dlouhá - příjezd kolem šesté raní v dezolátním stavu.


Březen:
• UCHÁZÍM i RETROPROTEST na čtvrtém ročníku prachatické beatové scény, která probíhá opět v Bidigerově režii. Oba soubory předvádějí slušné sety a odplatou jim je super ohlas od rekordní návštěvy více než dvě stě třiceti platících. Na akci vystoupilo celkem dvanáct PT rockových kapel, za všechny jmenujme třeba GRIDE, PETTING
ZOO či FRANTIX.


Duben:
• RETROPROTEST hrají spolu s kapelami PIKNIK a THE SUBTERANEANS v klubu Brown v Českých Budějovicích…..průměrný výkon, podprůměrná návštěva, mizerný zvuk….inu je to nekomerční a tedy opravdový punk.
• UCHÁZÍM smluvili termín na nahrávání splitu s kapelou BLACK SPIRIT ROSE a zamluvili jej u starého dobrého Ludi Špilauera. Odehraje se to kolem půle srpna.
• Pépé a jeho dlouholetá partnerka Dáša uzavírají na radnici v českých Budějovicích sňatek. Jedním ze svědků je Bodza. Zapijáda pak proběhne na večerním výše popsaném vystoupení Retroprotestu v Brownu.


Květen:
• UCHÁZÍM i RETROPROTEST předvádějí obstojné výkony na koncertě ve Vlašimi, kde hráli při mizerném zvuku, pro zhruba padesátku lidí spolu s kapelami ZEMĚŽLUČ, RED INSECT a PROPAGANDA. Zajímavostí koncertu jest pódium, které je původním posláním skejťácké účko a také retrákovský Dádus dosazený za mix při setu Ucházím – původní zvukař mu zcela vyklidil pole.
• UCHÁZÍM i RETROPROTEST ve společnosti převážně grindových a deathových spolků na Into Cold Darknes festu v Záboří u Českých Budějovic. Výborný zvuk, prachbídná účast návštěvníků, slušný výkon Ucházím se slušným ohlasem, slušný -mírně přiopilý - výkon Retroprotestu s výborný ohlasem. Dále hráli mimo jiné MUMAKIL, YORPU či KILLCHAIN. Zajímavostí jsou metalisti pogující na Zubatou a vůbec na staré punkárny a účast starého kámoše Hovada, ze staré PT alko party……..no, něco se vypilo.
• RETROPROTEST uzavírá večer ve Strakonicích v klubu Křemelka. Asi čtyřicet platících, průměrný výkon, dobrý ohlas a přídavky. Před nimi hráli FUNKCE ŠROUBU, POD STOLEM, FALEŠNÝ OBVINĚNÍ. Zvláštní je, že za celou akci se nepodařilo zjistit, kdo ji vlastně pořádá…..to je myslím zcela bez diskusí známka punku.
• Bodzova přítelkyně Lenka přivedla pátý květnový den na svět jejich prvního potomka, který dostává jméno Radek. Událost tato jest mocně zapita hned ten večer v „rodinném kruhu“. Po opravdu dlouhé době se schází celá kapela při jiné příležitosti, než při koncertu, zkoušce či nahrávání. Z plejády hlášek zmiňme alespoň tu Bodzovu za zvuků Fugazi: „Volex poslouchejte tuhle zpěvovou linku, tu vykradem“!:-)


Červen:
• Dvoják RETROPROTESTu skládající se z produkcí v Sezimově Ústí a na Rechlích.V Sezimáku Retrák ve třech bez Dáduse zahajuje a sklízí potlesk, ovšem poloprázdný sál jest zcela nehybným. Po akci jen rychle prohodíme pár slov s Tomskem z Deverovky, rozloučíme se s pořádajícími K.Z.O. a fičíme na Rechle. Tam přijíždíme včas a srdnatě pokračujeme v již započatém chlastání (s necelou stovkou návštěvníků – převážně známých). Vystoupení samo o sobě je snad nejhorším jaké kdy Retrák předvedl. Přísnější měřítka snese jen Kmínovo bubnování, zbytek je tristní a o Bodzově a Dádově výkonu se nechá říci, že nesnese měřítka vůbec žádná…….after party je jako vždy zde brutální a v podobě Dádových narozek se protahuje na celý následující den. Dále hráli DNY, KUSUMAM, LAHAR, PRESSBOIL, SVINĚ!


Červenec:
• UCHÁZÍM na dvoudenním festivalu ve Štěkni u Písku. Hrajeme v pátek kolem půlnoci a sklízíme dobrý ohlas a pochvaly od publika, zvukaře i členů jiných kapel. Druhý den (při druhé a opět dost mocné zapijádě Bodzova synka) hodnotíme náš set jako vyvedený. Dále hráli mimo jiné DEZINFEKCE, KUSUMAM, BTCW či S.O.S.

• Vystoupení UCHÁZÍM v Prachaticích na benefiční akci pro povodněmi postiženou obec Strunkovice nad Blanicí. Hrajeme jako předposlední pro zhruba stovku lidí a vystoupení je asi na půl hodiny přerušeno výpadkem elektřiny a následným nefungováním Paayova zesíku. Problém řeší kytarák kapely DfR, který Paayovi zapůjčuje svůj. Dohráváme celý set, je to už ale takové mdlé. Dále hráli mimo jiné DNY, BATTYBAND, SATISFUCKTION.

• RETROPROTEST bez Dády zaskakuje za UCHÁZÍM (ano hádáte správně, Willie nemohl) na parádní open air akci v Horažďovicích. Spousta lidí, príma zvuk, prostě vše v ouklendu. Dále hráli EOS, ČERNÝ KONĚ, AT EIGHT ON THE PING PONG TABLE.

• Z plánovaného mocného zkoušení na nahrávání se vyklubou jen čtyři zkoušky.


Srpen:
• Nahrávání a předmíchání šesti válů na split s BLACK SPIRIT ROSE u Ludi špilauera probíhá bez komplikací. Všechen čas, který nejsme ve studiu či nespíme u punkera Tabletky, ztrávíme v pivnici Juvel. Zřejmě je nám to vlastní, protože se tak děje zcela spontánně a nikdo se nad tím nepozastavuje.
• Vystoupení UCHÁZÍM na prachatickém festivalu Mezibrány. Hrajeme jako třetí již kolem poledne a při našem setu ještě není v areálu moc platících, ale je dobrý zvuk i odezva publika a tak si to docela užíváme. Krom Pépého zůstáváme na celý zbytek festu, posloucháme the.SWITCH, PRAGUE SKA CONSPIRACY, VISACÍ ZÁMEK a další vystupující bandasky a postupem času se ukázkově vykvasíme.


Září
• Luďa Špilauer domíchává za drobné asistence Paayi a Bodzy materiál na split. Po schválení celou kapelou jej i masteruje.
• Koncertní aktivita nulová, Paaya brázdí s Gride jih Evropy a Bodza se jako každý rok touto dobou koupe v Itálii v moři a vínu.


Říjen
• Svět a život nám připomínají svou nespravedlivost tragickým způsobem. Po dlouhém statečném boji s rakovinou umírá Pépého manželka a mamka jejich dvou dětí Dáša.
Ve stínu téhle smutné události a při posledním loučení s Dášou si, mimo jiné, uvědomuji, že lidé se kterými hraju šestnáct let v kapele a jejich blízcí jsou i mou rodinou. Odpočívej v pokoji Dášo.

• RETROPROTEST uzavírá koncert v prachatickém Celtic baru, kde dále hráli THE OWNROADIES, SOCIÁLNÍ TEROR, FUNKCE ŠROUBU a K.Z.O. Koncert zvučíme sami a zatímco ostatním kapelám děláme vcelku solidní zvuk, sobě ho domršíme, jak to jen jde. Na celkové nepřesvědčivosti výkonu se jistě podepisuje také kontrole se zcela vymykající konzumace platanu 11 v podání všech tří strunatců. Už podruhé po sobě......


Listopad
• Vystoupení UCHÁZÍM na čtvrtém ročníku benefice pro Unicef, tradičním Punku dětem, v režii Bidigera v zenitu ve Vlachově Březí v Rock Biu. Hrajeme, zde již tradičně, jako poslední a akce má tentokrát docela skluz, takže jdeme na věc až někdy kolem druhé ranní. To se negativně podepisuje zejména na Paayovi, který dokonale splňuje význam rčení, být našrot. Připočteme li k tomu, že svůj den zrovna nemá ani prací zmožený Willie, nemůžeme vystoupení hodnotit jinak, než slovy stálo to za hovno. Jinak průměrná akce. Návštěva byla kolem osmdesáti platících a Unicefu jsme poslali 4260,- Kč. Tedy žádnej zázrak, ale ani průser. Dále hráli PRVNÍ HOŘE, INVERTED, THE POOH, THE SUBTERRANEANS, URIN.
• Materiál na split dodávají BSR, Bodza dokončuje grafické práce na obalu a na konci měsíce to ve spolupráci s Papagájem serem do výroby.
• Vcelku aktivní a plodné zkoušení.


Prosinec:
• U Papagájova hlasatele vychází Split kontrakultura, společné dílo kapel UCHÁZÍM a BLACK SPIRIT ROSE. První zaznamenané reakce jsou více než kladné.
• UCHÁZÍM zakončují koncertní rok vystoupením v Prachaticích, na oslavě pěti let existence spřátelených BLACK SPIRIT ROSE, na kterém dojde i k menšímu křestu Kontrakultury. Vystoupení samotné je vyvedené a má velmi slušný ohlas kvalitně moshujícího publika. Jen návštěva necelých osmdesáti platících trochu zklamala. Dále hráli INVERTED, SIN DICK 8, LOKOMOTIVA PLANET, THE TRUST.
• RETROPROTEST zakončuje den před Silvestrem koncertní rok (konečně dobrým výkonem) spolu s RAMONES REVIVAL, na povedené akci v klubu Velbloud v Českých Budějovicích. Dobrý zvuk, narvaný klub a v šatně plná lednice piva, to se pak nechá hledět do nového roku i celkem optimisticky. Alespoň tedy v rámci naší jiné kultury.